Jak si užít klidné ráno – každý den

Úklidové tipy

Jak vypadají vaše rána od pondělí do pátku? Jsou pohodová a klidná, nebo se v nich pravidelně střídají stavy jako: „Bože, to už je půl sedmý?“ „Co si vezmu na sebe? Ne, v tomhle rozhodně jít nemůžu. A na tomhle tričku je flek!“ „Necintej to kakao, máš na sobě oblečení do školky!“ Nebojte se, i vaše rána půjdou „zachránit“ 🙂 . Bude vám stačit dobrá rutina…

Klidné a pohodové ráno je otázkou několika dobrých zvyků a zhruba 10 minut navíc

Pracovní rána jsou pro spoustu z nás velmi hektická – bez ohledu na to, jestli každý den vstáváme do práce, nebo nás doma čeká kolotoč kolem domácnosti a malých dětí. S těmi jsou mnohdy rána ještě náročnější – ať už musíte vypravit ospalé mrňousky do školky, vyřešit situaci „zapomenutý úkol“ či „dneska máme mít do školy červené tričko a 2 stovky na fotky“- a nebo si jen v klidu dát snídani a vyčistit si zuby, než vás vaše prťata budou potřebovat na plný úvazek a ještě kousek navíc…

Tohle všechno se dá v klidu vyřešit. Stačit vám na to bude několik dobrých zvyků a pár drobných úkonů provedených ráno a večer. Nemusíte je do svého repertoáru zařadit všechny – a nemusíte to udělat najednou. Zkuste třeba každý týden jeden nový zvyk – když vám bude vyhovovat, přidejte další…

Moje rutina zahrnuje i pár úklidových „minutovek“, kterými se už přes den nebudete muset zabývat.

Večerní rutina

Příprava úspěšného rána začíná už večer. Zabere jen pár minut v době, kdy obvykle „máte čas“ – a ušetří vám spoustu nervů nazítří ráno.

pexels-photo-31034

Jdeme na to:

  • po večeři skliďte nádobí a zapněte myčku (nebo nádobí umyjte)
  • připravte si oblečení na druhý den (případně i malým dětem – větší naučte, že si ho mají připravit samy)
  • zkontrolujte své plány na zítra a případně si připravte vše, co potřebujete
  • totéž platí pro děti – zeptejte se na úkoly a na to, zda na zítřek něco nepotřebují
  • naplánujte snídani (a případně i svačiny pro děti)

Přiznávám, že když jsem poprvé slyšela o přípravě oblečení na ráno, přišlo mi to jako rodičovská rada pro školáčky – ale ono to skvěle funguje i pro nás dospělé. Pokud to máte stejně, vyzkoušejte to ;-). Třeba vás mile překvapí.

Snídaně a svačiny na ráno nemusíte nachystat, ale měli byste mít jistotu, že na ně máte, co je třeba. Zatímco večer se situace „zapomněli jsme koupit pečivo a lupínky taky došly“ dá vyřešit třeba rychlým upečením muffinů – když ráno zjistíte, že partner hnaný nočním hladem snědl předposlední jogurt a vy potřebujete podělit 2 děti, není to úplně ideální.

Pokud ráno snídáte doma a chcete ranní průlet bytem stihnout co nejrychleji, klidně si připravte i ranní kávu nebo čaj – ráno jen zapnete konvici/kávovar.

Ranní rutina

A teď už je čas na naše klidné ráno 🙂

pexels-photo-359989

První užitečná rada zní – vstaňte dřív, než děti. Pokud v noci třikrát nevstáváte k hladovému miminku nebo nevedete do půl třetí konferenční hovor s Čínou (a není vám tak každá minuta ranního spánku drahá) zkuste vstát o 10 – 15 minut dříve. Zvládnete se v klidu umýt, obléct a uvařit si ranní kávu dříve, než začnou vaši zlobři skučet, že dneska do školky nechtějí a místo jahodového jogurtu potřebují koláč 🙂 Ranní rutinu najdete mezi denními zvyky, ale pro jistotu si ji zopakujeme:

  • až vstanete z postele, rozhoďte peřiny a pokud počasí dovolí, vyvětrejte
  • v rámci své ranní hygieny přejeďte umyvadlo a baterii houbičkou a toaletu štětkou. Nezapomeňte otřít i sedátko.
  • ukliďte nádobí z myčky nebo odkapávače
  • než půjdete pryč (nebo po snídani, pokud zůstáváte doma), ustelte peřiny

Ranní úklid nádobí obvykle v klidu stihnete, zatímco se vám vaří voda na ranní kávu či čaj – pokud ale máte opravdu málo času, udělejte to hned po návratu domů.

3116_1
K „rychloúklidu“ koupelny vám stačí minutka navíc – houbičku či hadřík na umyvadlo si nechávejte po ruce a vše jím rychle přejeďte, až si vyčistíte zuby.

K úklidu toalety mám tři drobné tipy: do držáku na štětku nalijte trochu (bezchlorového) čističe na toalety a nechte ji v něm trvale stát – nebo nalijte malé množství vždy před čištěním přímo do mísy. Pokud používáte nedráždivé prostředky, můžete také čistič nechat působit přes noc a ráno jen přetřít a spláchnout. Já používám Prostředek na čištění toalet od Eurony – dobře čistí, dobře voní a nemusím se bát, že mi do rána zamoří celou domácnost chlórem (oblíbené jsou vůně Ledová tříšť a Swifter, Divoká višeň je tak trochu bizzare pro odvážné :-). Budete-li u Eurony nakupovat, nezapomeňte zadat heslo pro hosta 420-7645911681, váš nákup bude levnější).

Zkuste alespoň pár dní dělat vše ve stejném pořadí – rutina se vám „zažije“ a nebudete muset po ránu přemýšlet, kam dřív skočit.

Pár tipů navíc

Zkuste z ranního vstávání vyputit stres. Pokud máte doma malé cintaly, nechte je snídat v pyžamu (nebo bez něj – co je pro vás jednodušší…). Jestli se probírají až v okamžiku, kdy je vystrčíte za dveře nebo naložíte do auta, nestresujte se snídaní a šoupněte jim do ruky müsli tyčinku na cestu. Není to sice moc výchovné  – ale  přiznejme si, že nervní výstupy u snídaně taky ne.

pexels-photo-101523

V knížce AHA rodičovství (což je mimochodem výchovný bestseller) jsem objevila ještě jednu radu – pokud vám ranní oblékání a česání způsobují každodenní problém, prostě se na ně vykašlete. Děti oblékněte do školkových (či čerstvě školních) tepláčků a trička už večer a nechte je v nich spát. Stejně tak můžete už večer načesat copánky a ráno zacuchané vlásky neřešit (mimochodem – znáte Sprej na rozčesávání vlásků Pinky Frou? K nezaplacení…;-) )

Možná se vám z téhle představy zježily chlupy na zádech :-), ale klidně to zvažte. Když to může dělat expertka na výchovu… Já to na vás každopádně neřeknu 🙂

Přeji vám samá skvělá a úspěšná rána!

Lucie

Pin It on Pinterest

Share This