Jak to všechno začalo

„Když jsem byla malá, všichni po mně chtěli, abych měla uklizeno. U nás doma se požadovanému stavu říkalo „vzorný pořádek“. Bohužel mi nikdo nikdy nevysvětlil, jak se to vlastně dělá…“

Pokud máte smysl pro pořádek a organizaci v sobě, možná vám předchozí věta přijde úsměvná. Ale pokud ne (a není nás málo), možná dodnes zápasíte s udržením uklizené domácnosti – a taky přesně víte, o čem mluvím.

Váš problém není v tom, že jste „bordeláři“ – ale v tom, že nevíte, jak se správně uklízí a jak se pořádek udržuje. Mám pro vás skvělou zprávu – dá se to naučit a není to těžké 🙂

Shine the sink

Zónový úklid není nápad čistě z mé hlavy, který se jen tak náhle zjevil z ničeho.

Prvním zábleskem pochopení a inspirace pro mě byla zmínka o americké Fly Lady a jejím systému uklízení (systém? hmmm…nikdy jsem neslyšela, že by něco takového existovalo…). Fly Lady učí úklid po malých krůčcích – třeba první den vás pošle naleštit dřez (Shine the sink je akční heslo celé Fly komunity :-). Když zvládnete prvních pár kroků, Fly Lady vás vyšle na pravidelný úklid jednotlivých částí domu.

Jenže – Fly Lady uklízí v jednotlivých částech domu vždy celý týden – týden v ložnici, týden v kuchyni, pár dní na začátku a konci kalendářního měsíce máte na malé místnosti, jako je předsíň či koupelna… Spoustě lidí to asi funguje, jenže…

…v naší domácnosti s malými dětmi už se za týden nepoznalo, že se v některé místnosti uklízelo. Potřebovala jsem tedy celý systém upravit tak, aby se interval mezi uklízecími cykly v jedné místnosti značně zkrátil.

A tak vznikl Zónový úklid – systém, kde se každá místnost uklízí 1x týdně, podle předem daného seznamu. Systém úspěšně otestovaný na domácnosti se dvěma předškoláky, dvěma dospělými, co neuměli uklízet, a jedním hyperaktivním štěnětem. Funguje to.

Vyhoď to s láskou

I když je Zónový úklid promyšlený do detailu, pořád mi chyběl malý kousek do skládačky (i když jsem o něm vlastně nevěděla). Ten kousek se objevil s knížkou Marie Kondo – Zázračný úklid, a celý systém výrazně usnadnil. Vysvětluje totiž základní kouzlo toho, jak pořádek udržet a pravidelný úklid si fantasticky usnadnit (úplně bez uklízení se neobejdete nikdy, pokud chcete doma opravdu bydlet, a ne se chovat jako v muzeu).

Marie Kondo má jednoduchou teorii nepořádku – pokud doma nemáte uklizeno, pak buďto nedokážete nic vyhodit, nebo neumíte věci po použití vrátit zpět na místo. Připadně neumíte ani jedno z toho. Naučte se již nepotřebným věcem poděkovat za jejich přínos ve vašem životě – a pak je s láskou vyhoďte (nebo pošlete dál). Tomu, co vám zbyde, pak přidělte jasné místo – a po každém použití vše vracejte tam, kam to patří.

Pokud se doma potřebujete zbavit většího množství věcí (a pořád vám to nejde), knížku Zázračný úklid si určitě pořiďte.

Někdy to prostě nejde…aneb co když přijde „recidiva“

Život není školní rozvrh a občas se i při největší snaze stane, že se z uklizené domácnosti stane místo vypadající jako po výbuchu. A jsou chvíle, kdy je to v zásadě v pořádku – třeba když do rodiny přibude malé miminko a vy se jako šťastní a vyčerpaní rodiče rozhodnete věnovat volných 20 minut troše spánku, místo probrání ledničky a žehlení prádla.

Dobrá zpráva je, že jakmile se jednou naučíte (alespoň trochu) uklízet, nebude vás tolik děsit představa, že to zase jednou budete muset uklidit – a půjde vám to o dost lépe od ruky. Když se navíc budete alespoň trochu snažit dávat věci na místo, nikdy už to nebude tak zlé, jak dříve.

Proč vám to píšu? Abyste věděli, že i když už vám některá uklízecí metoda selhala, nebo si prostě jen nevěříte, že to dokážete – stojí za to začít a naučit se třeba aspoň něco 🙂

Držím vám palce!

Lucie

Want new articles before they get published?
Subscribe to our Awesome Newsletter.

Pin It on Pinterest

Share This