Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit..., Prádlo, Úklidové tipy

Věděli jste, že pokud používáte běžné prací prášky z drogerie, měli byste svou pračku čistit každé tři měsíce? Kromě vodního kamene totiž vaši pračku zanáší i plnidla, barviva a soli, které běžné prášky a aviváže obsahují. A na podobných zbytcích se velmi snadno tvoří plísně…

Nečistoty z pračky se postupně uvolňují do vypraného prádla

Právě ty můžete najít i na viditelných částech pračky – v přihrádkách na prášek a aviváž, a u předem plnitelných praček i na těsnící gumě. Další nečistoty se pak usazují v hůře dosažitelných částech pračky a v odtokové hadici. Vyčistit je naštěstí není tak složité.

Pro začátek si připravte 3-4 dávky čističe pračky, nebo zhruba 1 kg kyseliny citronové, papírové utěrky a běžný čistič ve spreji. Nenechte se odradit trochu delším postupem, odměnou vám bude voňavější a lépe vyprané prádlo.

Hůře přístupné záhyby těsnící gumy často skrývají nepříjemné překvapení

Zdroj obrázku Clean and Scentible

Nejdřív ze všeho vyndejte z pračky přihrádky na prášek a aviváž – jde to u šuplíčků předem plnitelných praček i vnitřních zásobníků praček s vrchním plněním. Důkladně je opláchněte pod tekoucí vodou, ideální je proud ze sprchy. Pak celý šuplík namočte do kbelíku s horkou vodou, s přídavkem univerzálního čističe nebo kyslíkovým agentem.

V přihrádkách na přášky a aviváž se usazují jak zbytky pracích prostředků, na kterých se časem mohou objevit plísně

Zdroj obrázku How to repair

Zhruba po hodině můžete šuplík znovu omýt pod sprchou a dočistit houbičkou. Pokud jsou nánosy opravdu silné, nechte přihrádky odmočit přes noc.

Mezitím se můžete vrhnout na vyčištění těsnící gumy. U vrchem plněných praček ji většinou stačí důkladně otřít houbičkou s použitím běžného čistícího prostředku. U těch předem plněných vás možná čeká důkladnější práce – je třeba pečlivě vyčistit a vytřít všechny záhyby těsnící gumy. U některých praček má trochu nepraktický tvar a do jejích záhybů musíte zajet i ze strany od bubnu. Pokud narazíte na plíseň, důkladně ji odstraňte kyslíkovým agentem nebo jiným přípravkem s protiplísňovou funkcí (raději bez chlóru, ať vám později jeho zbytky neodbarví prádlo). Gumu se nesnažte z pračky vyjmout, je přidělaná napevno – pokud by byla opravdu poničená, může ji vyměnit opravář praček.

Vyčistit je třeba i vnitřní část kolem přihrádek a samotné trysky

Zdroj obrázku How to repair

Nezapomeňte důkladně vytřít a vypláchnout i vnitřní část pračky kolem přihrádek, a také samotné trysky – někdy mohou být ucpané zevnitř. U praček s předním plněním můžete pračku pustit bez zásuvky na prací prostředky (pro jistotu dejte pod přihrádku kbelík, ale voda vám pravděpodobně proteče přímo do bubnu) – a podívat se, jestli voda protéká skrz všechny trysky. Pokud ne, propláchněte je injekční stříkačkou nebo prošťouchněte špejlí. Ucpaná tryska může způsobit nedostatečný proud vody, který splachuje prášek a aviváž do pračky – prádlo potom dostatečně nevoní a zbytky zůstávají v přihrádce.

Na vyčištění celé pračky použijte vhodný čistič nebo kyselinu citronovou

Nakonec se dostaneme i k samotné pračce. Dávku čističe pračky použijte dle návodu – nebo nasypte do přihrádky na prášek hrnek kyseliny citronové (raději v potravinářské kvalitě, ať si do pračky nezanesete další nečistoty) a pračku zapněte nejméně na 60, raději na 90 stupňů (cyklus bez předpírky).

Celý postup zopakujte alespoň 3x. Často se až po 2. či 3. čištění začne z pračky linout zápach, jak se uvolňují nánosy nečistot. Po dalším čištění by měl zmizet. Nakonec v pračce vyperte světlý hadr, který zachytí případné zbytky nečistot.

Některé prací prostředky již obsahují složku proti vodnímu kameni

Po této proceduře by měla být pračka opravdu pročištěná. Pokud perete v běžných prostředcích, zopakujte čištění každé tři měsíce (měl by stačit 1 cyklus). Zanášení pračky můžete omezit přidáváním prostředku proti vodnímu kameni, nebo používáním pracích prostředků, které takovou složku již obsahují (sama peru v prášcích, tekutých prostředcích a avivážích Eurona by Cerny).

Může se stát, že při používání prostředků proti vodnímu kameni začne pračka po několika praních lehce zapáchat – je to signál, že pročištění nebylo dokonalé. V takovém případě čištění zopakujte, pokud by přesto nezabralo, vyměňte přítokovou a odtokovou hadici (seženete v prodejnách elektro a hobbymarketech za cenu cca 150 Kč/ks). Hadice mohou být uvnitř zanesené tak silně, že je jednodušší je vyměnit, než vyčistit.

Pin It on Pinterest

Share This