Jarní úklid pro radost

Úklidové tipy

Ať už nás uklízení baví nebo ne, snad všichni máme rádi dokonale uklizený a navoněný domov, který se blýská čistotou. V našich krajích je zvykem – a tak trochu povinností – dělat takový úklid na vánoce. Zato americké uklízecí blogy se články na téma Spring cleaning začínají plnit právě teď. Narozdíl od toho vánočního nemá termín, do kdy to musíte stihnout – a můžete ho dělat jen tak – pro radost. A nebo nemusíte 🙂

Správný úklidový „arzenál“ vám ulehčí jakýkoliv úklid

Zdroj obrázku RetailMeNot

Pokud uklízíte pravidelně, ať už podle Zónového úklidu nebo vlastním způsobem, jarní úklid pomůže dodat vašemu domovu dokonalý lesk. A jestli zatím uklízíte jen nárazově, jarní úklid může být právě tím, co vás k pravidelnému udržování domácnosti zavede (pozor – nepřežeňte to – ať sami sebe od pravidelného úklidu neodradíte).

Na jarní úklid domácnosti si můžete vyhradit 1 či 2 dny (záleží na vás, jak moc do hloubky chcete jít – a také jak máte velký dům nebo byt), a nebo jej můžete dělat postupně, třeba po jednotlivých místnostech. Úklid pro radost nemá žádná pravidla – když vás báječně čistá domácnost začne bavit, pokračujte. Když vás úklid začne štvát, nechte toho a uklízejte obvyklých 20 minut denně.

A co se při takovém jarním úklidu uklízí?

Jarní úklid bývá důkladnější, než ten, který děláme průběžně. Uklízíme při něm i místa, kam se běžně nedostaneme – třeba vršky skříní, prostory pod gaučem či za ním… Můžete odtáhnout ledničku a uklidit za ní, důkladně vyčistit troubu, vysát matrace nebo zatočit s vodním kamenem v nádržce WC. K jarním tradicím patří i umytí oken – a vpuštění nového jarního světla dovnitř do domu.

Jarní úklid můžete spojit i se sezónním třídění šatníku – uložte oblečení, na které už je příliš teplo, vyřaďte to, které je poškozené, nelíbí se vám a nebo jste ho letošní zimu nenosili (a nečekáte, že se to v té příští změní). Do skříní přesuňte oblečení na jarní a letní sezónu – pokud chcete, můžete ho předtím vyprat na krátký cyklus s příjemně voňavou aviváží (já teď ujíždím na vůni Sandonorico), nebo dát osvěžit s ubrousky do sušičky. Prádlo se tím zbaví případného prachu a bude krásně vonět a lákat k dalšímu nošení.

Domov na závěr nezapomeňte hezky vyvětrat a provonět (zvlášť, pokud na úklid používáte prostředky, které zrovna nevoní). Ke starým jarním tradicím patřilo ještě přinesení nového ohně – udělejte si tedy radost krásnými a voňavými svíčkami – a nešetřete je na jindy 🙂 Romantika a příjemná atmosféra by měla být součástí každého vašeho dne. Konec konců, má velká inspirace Fly Lady má v úklidovém seznamu nákup svíček naplánovaný na každý čtvrtek :-).

Inspiroval vás dnešní článek k jarnímu úklidu, ale nevíte, jak do toho? Nevadí – v několika příštích vám napíšu, jak důkladně a jarně uklidit jednotlivé místnosti. A pokud máte chuť pustit se do toho hned, začněte čímkoliv, co vás inspirovalo – třeba umytím oken 🙂

Nezapomeňte, jarní úklid si děláme pro radost. Snad vás bude alespoň trochu bavit 🙂

Pin It on Pinterest

Share This