Jarní úklid pro radost PŘEDSÍŇ

Feng Shui, Předsíň, Úklidové tipy

Nevěříte mi, že uklízet se dá i pro radost?

Pojďte se mnou vyzkoušet první díl jarního úklidu pro radost  a vytvořte si doma předsíň, která vás doma každý den přivítá právě tak, jak jste si vždycky přáli. Dnes s kapkou Feng Shui navíc.

Uklizená a vítající předsíň podle Feng Shui láká do domu vše dobré a pozitivní
Zdroj obrázku FreshHome
Podle Feng Shui je předsíň jednou z nejdůležitějších místností v domě. Přes ni a vstupní dveře totiž do domu či bytu vstupuje energie čchi. Právě předsíň je zásadní pro to, jak bude tato energie dále proudit. Projde snadno uklizenou a přehlednou předsíní do dalších místností – nebo se „zasekne“ a zpomalí o rozházené boty, 10 bund a kabátů na věšáku, stoh letáků na stolku  a pytel s odpadky připravený na vynesení?

Energie čchi do domu ale nepřináší jen příjemnější pocit z vlastního bydlení – ovlivňuje i řadu dalších věcí. To, jak k vám proudí peníze, láska, jak se vám v životě daří, jak se k vám chovají lidé kolem vás…

Ať už na východní učení věříte nebo ne – vyzkoušejte pár tipů z dnešního článku. Sami uvidíte, jestli vám pak doma bude příjemněji.

Začněte úklidem
Při vylepšování kterékoliv místnosti v domě je třeba začít úklidem. Bez něj to nikdy nebude ono.

Předsíň ale obvykle patří k nejmenším místnostem v domě, takže by to nemělo být složité nebo náročné.

Ze všeho nejdřív začněte odklizením věcí, které v předsíni vůbec nemají co dělat. Vyhoďte letáky, proberte odloženou poštu, odneste dětské aktovky nebo nevyložený nákup…

Pokud máte v předsíni věšák a botník, ukliďte je. Na věšáku si nechte jen oblečení, které opravdu nosíte, zbytek uložte do skříně. Pokud váš věšák pořád vypadá jako v čekárně u doktora uprostřed tuhé zimy, zkuste se zamyslet nad tím, jestli máte ideálně vyřešené úložné prostory. Nehodila by se vám do předsíně skříň na kabáty nebo jiný typ věšáku? To samé platí pro botník.

Vím, že uspořádání předsíně je často kompromisem mezi tím, co bychom chtěli, a na co máme místo. Pokud ta vaše není úplně ideální, ale nevíte, co s tím – zkuste zapátrat třeba na Pinterestu (hledaná slova jsou front hall nebo mudroom). Můj výběr obrázků pro inspiraci najdete na konci článku.

Dočista do čista
Vyklizeno? Skvěle!

Teď přichází rychlá úklidová rutina. Setřít prach, umýt dveře, vytřít podlahu. Pokud máte v předsíni okna, vemte je taky, společně s parapety.

Moje výbava pro tuto činnost zahrnuje mop, hadřík z mikrovlákna, Univerzální čistič a Prostředek na dlažby – obojí tradičně od Eurony 🙂 Podlahy sice zvládne na jedničku i univerzál, ale já mám ráda eukalyptovou vůni prostředku na podlahy (která z pohledu aromaterapie očišťuje i celý prostor a vnáší do něj novou a čistou energii) – a taky to, že se po něm podlaha nešpiní tak snadno.

Pokud budete brát univerzálním čističem okna – neleštit! Jen setřít hadrem, nebo ještě lépe – stěrkou. Při leštění dělá šmouhy, ale když si zvyknete neleštit, je perfektní.

Pokud se Euronu rozhodnete vyzkoušet, nezapomeňte si v objednávce zadat heslo pro hosta 420-7645911681 nebo se prokliknout přes tento odkaz.

Jako čtenáři Zónového úklidu máte nárok na nákup bez 20% maloobchodní marže – byla by škoda, abyste zbytečně zaplatili víc. Sleva se odečte v košíku před finálním odesláním objednávky.

Tip, jak výrazně ušetřit na první objednávce, najdete tady >>>

Moje předsíň snů
Uklizeno? Paráda!

Teď se zkuste po předsíni rozhlédnout a zeptat se sami sebe, jestli „je to ono“. Cítíte se v předsíni dobře? Nebo by to chtělo něco jinak?

Jarní úklid můžete spojit i s tím, že uklízené místosti trochu předěláte, zútulníte – prostě vylepšíte tak, aby vám v nich bylo dobře. Někdy stačí pár dekorací, jindy možná pocítíte potřebu větší změny.

U nás se třeba bude malovat – protože po zimě máme místy na stěnách fleky od psa oklepávajícího se od bahna cestou do koupelny, co už nejdou umýt (ne, zlatého retrívra fakt neotřete do sucha a čista hadrem 🙂 ). Pokud to máte podobně, kupte si na malování omyvatelnou barvu od Duluxu. Je trochu dražší, ale stěny od cákanců pak jednoduše umyjete.

Změnit můžete jen maličkost – třeba přidání závěsu na otevřený botník, ale můžete třeba předělat celou místnost, pokud se vám chce…

Chcete si článek uložit, abyste se k němu časem mohli vrátit?

<<< Odložte si ho na Pinterest!

 

 
Pár Feng Shui tipů
Co máte u vstupu do domu, to si na úrovni energie „taháte“ dovnitř. Nejde jen o to, že binec v předsíni vám tahá binec do života – ale i o pár základních pravidel toho, co by v předsíni být nemělo.

Pro začátek – představte si, že do vaší předsíně dveřmi vletí vítr, který by měl vyletět ven oknem v dalších místnostech bytu nebo domu. Dostane se tam vůbec? Nezabrzdí ho věci, které mu stojí v cestě? Nezpomalí ho natolik, že v okně ucítíte sotva malý závan?

Právě v předsíni by energie měla plynout hladce a poměrně rychle. Pokud zrovna vaše předsíň není ideálně postavená, můžete tomu pomoct jinak. Předsíň podle Feng Shui není jen o nějakém imaginárním plynutí energie – věřte mi, že i když na nic takového nevěříte, budete se v ní cítit lépe 🙂

Pár základních tipů

Zrcadlo přesně naproti vstupním dveřím vrací energii zpátky tam, odkud přišla. Postavené v jiné části předsíně naopak pomáhá rozvádět energii dál do bytu.

Energii mohou posílit i květiny s ostrými, špičatými listy – jako je juka, aloe, dracéna, tchynin jazyk či řada palem. Tyto rostliny se podle Feng Shui do ostatních místností příliš nehodí, ale do malé tmavé předsíně mohou být ideální.

 

Rostliny se špičatými listy se podle Feng Shui do většiny místností nehodí.

Předsíně jsou ale častou výjimkou.

Zdroj obrázku AllModern
Ke vstupu nepatří nic, co v domě nechcete – v přeneseném slova smyslu. Pytle s odpadky přinesou to, co už nechcete (v tomhle směru pozor na popelnici za dveřmi nebo u branky!). Binec přináší binec v životě. Co vám přinese kočičí záchod hned za dveřmi nahlas raději říkat nebudu…

Pokud už tam něco z toho být musí, nemělo by to být vidět (zakrýt, strčit do skříňky nebo za závěs) – a ideálně by to nemělo být hned za dveřmi.

Pokud z vaší předsíně vedou dveře do koupelny nebo na WC – zavírejte. Toaletou a umyvadlem energie uniká z domu pryč a to trochu „nečistou“ cestou.

V předsíni (ani jinde v domě) byste neměli mít ani nic rozbitého – podobné předměty je třeba buďto dobře opravit, nebo se jich zbavit.

Jak si přitáhnout…
Feng Shui ale není jen o tom, co v životě nechcete – ale hlavně o tom, co chcete. A má spoustu způsobů, jak tomu pomoct a přitáhnout si to, co si přejete.

Vchodové dveře se tak často zdobí červenými šňůrkami s navlečenými mincemi a střapcem. Právě ty totiž do domu přitahují bohatství a prosperitu (mají je třeba v obchodě Esoteria).

Zavěšují se na kliku z vnitřní strany dveří.

 

Pokud si chcete přitáhnout jiné věci, třeba lásku nebo zdraví, budeme na nich pracovat v dalších místnostech (lásku ovlivňuje především ložnice, zdraví pak střed domu). Předsíň ale i kvůli nim udržujte čistou – aby vstupující energie mohla živit vaše další záměry.

Konkrétně pro zdraví je také důležitá vzdušnost a světlo – pokud ho v předsíni máte málo, zkuste silnější žárovku, otevřenější stínidlo – nebo úplně nejlépe – lampu s křišťálovými ověsy.

 

PINspirace!
Na závěr pár mých oblíbených inspiračních obrázků z Pinterestu…
Do amerických úložných lavic jsem naprosto zamilovaná (bohužel se mi do předsíně tak trochu nevejdou…)
Skvělé fotky najdete i v článku na FreshHome, z kterého je úvodní fotka.

Mimochodem – ten skvělý černý designový stolek na druhé fotce prodává Ikea a stojí necelých 800 Kč 🙂 Mám ho v koupelně a je super.

Takže – jdeme na to?

Lucie

 

Pin It on Pinterest

Share This