Jak udržet pořádek v ledničce

Kuchyň, Úklidové tipy

„Co je to hnědý ve sklenici vzadu v ledničce?“

„To tam ještě je?“

Tak takhle by domácí lednička určitě vypadat neměla. Jak v ní ale udržet pořádek a přehled, a nevyhazovat každý měsíc prošlé nespotřebované jídlo?

I pro ledničku platí základní úklidové pravidlo – každá věc má mít své místo, velikostí odpovídající dané věci.

Zdroj obrázku Pinterest

Když si prohlížím články amerických „uklízecích“ blogerek, pravidelně jim nepokrytě závidím výběr krabic a dalších úložných prostor, které se dají koupit v amerických obchodech (nejlépe v Dollar Store za pár švestek). Sehnat v našich končinách krabice a organizéry do ledničky není tak jednoduché, ale nemožné to naštěstí není.

Abyste mi věřili, nechám vás dnes nahlédnout do mé vlastní ledničky…

V původním vybavení lednice byly 4 police, držák na lahve, dvě přihrádky na zeleninu a 4 poličky ve dveřích (jedna z nich se nám časem rozbila).  

Protože doma hodně vaříme a nakupujeme na delší dobu, udržet pořádek mezi hromadou potravin nebylo jednoduché – jogurty se povalovaly ve třech různých policích (kde bylo zrovna místo), otevřené byly třeba 3 majonézy naráz, protože dvě z nich byly schované za něčím jiným – a pravidelně se u nás nějaké jídlo vyhazovalo, protože jsme si ho v přeplněné ledničce prostě nevšimli. Ne zrovna ideální stav.  

Jeho vyřešení bylo překvapivě jednoduché – stačilo přidat do ledničky další přihrádky a krabice. Ač se to nezdá, do ledničky se díky nim vejde mnohem více potravin, než dříve (krabice umožňují lépe využít třetí rozměr) – a vše je přitom dokonale přehledné.  

V horní části ledničky žádné přihrádky nemám – ukládám sem hotové jídlo v krabičkách, nebo potraviny, které se jinam nevejdou a nemáme je doma pravidelně. Na obrázku je to půlka melounu, jindy to může být třeba tácek s kuřetem nebo rybami. Právě teď v něm kromě melounu leží krabička s nakrájenou dýní (polovina mi zbyla po vaření), talířky a misky s jídlem pro děti (vše přetažené potravinovou fólií), těsto na dva knedlíky a krabička domácí tuňákové pomazánky.  

Dvě police uprostřed jsou vybavené nízkými přihrádkami – sem dávám sýry, pomazánky, čerstvé těstoviny a noky a také část oteveřených věcí ve sklenicích (marmelády, hořčici, okurky…) – zbytek mám klasicky v poličkách ve dveřích.  

Přihrádky jsem koupila v domácích potřebách Orion – obávám se, že většinu těch, které v nabídce měli, už vyřadili – nicméně na webu pořád ještě nějaké mají.  

Mezi těmito policemi mám praktický držák na lahve – šetří místo a vyplňuje prostor, který by jinak zůstal nevyužitý (ta podivná láhev vlevo není 100 let staré mléko, ale zbytek domácího vaječňáku 🙂 ).  

Úplně dole, nad poličkami na zeleninu, mám dvě krabice z Ikea (série Variera). Používám je na mléčné výrobky – v jedné máme jogurty a další svačinky v kelímku (naše děti je pořádají po kilech), v druhé másla, tvarohy a smetany. Často peču, takže i těchto věcí máme značné zásoby.

Krabice jsou fajn, ale mají jednu nevýhodu – zkosené stěny. Mně se do lednice vejdou tak tak, o trochu užší lednice už by jim nestačila. Pozor – zrovna tyhle nesmí do myčky (jednu už jsme takto zrušili).

Dole v ledničce máme obvyklé přihrádky na zeleninu – v našem případě využívané spíš nárazově (máme sklep, v lednici proto skladujeme jen choulostivější ovoce a zeleninu pro okamžitou spotřebu).

Velkou výhodou krabic a přihrádek je to, že se dají z ledničky celé vyndat. To se hodí třeba při uklízení většího nákupu, nebo při úterní probírce ledničky (pokud uklízíte podle zónového úklidu). Také čištění lednice je mnohem jednodušší – vyndáte přihrádky, vytřete ledničku, vrátíte je zpět (případně je předtím vymyjete).

A co ty popisky?

Jsou potřeba, nebo je to jen taková organizační úchylka 🙂 ?

Řeknu to takhle – pokud doma nemáte žádného renegáta, který při první příležitosti šoupne sýr mezi těstoviny, protože tam zrovna bylo místo, nepotřebujete je. (Překlad pro 99% domácností – ano, dejte je tam).

Ty moje jsou jednoduše vytištěné na papír a přilepené izolepou – pokud tedy časem změním systém, stačí je sloupnout a nalepit nové.

A jak vypadá vaše lednička?

Na závěr malá inspirace z Pinterestu

Pin It on Pinterest

Share This