Záhada páchnoucí pračky

Prádlo, Úklidové tipy

Co všechno může mít na svědomí zápach z pračky? A proč na jeho odstranění někdy nestačí sebelepší vyčištění pračky samotné?

…aneb Real Horror Story z naší koupelny…

Zápach z pračky obvykle souvisí s tím, v čem perete a jak (a jestli) pračku čistíte). Problém se ale může skrývat i za zdí vaší koupelny…

Patálie s nevonící pračkou jsme u nás doma řešili přes půl roku. Jejich příčina nás nakonec dovedla až ke koupi nové pračky – protože zápach byl jen projevem mnohem většího problému. Tenhle článek si určitě přečtěte (zejména, pokud máte doma chlupaté miláčky) – protože tuhle časovanou bombu máte dost možná v koupelně taky.

Nejdřív vyčisti pračku…

Když perete v běžných prášcích a avivážích, vaše pračka se průběžně trochu zanáší. Plnidly, barvivy, nerozpuštěnou špínou z oblečení… Něco zůstává v šuplíčku na prášek, něco přímo uvnitř v pračce, u těch předem plněných je kritickým místem guma u dvířek – a nejvíc toho zůstane v odtokové hadici. Na těchhle zbytcích pak vesele bují bakterie a plísně – které se dál dostávají do prádla a způsobují zápach, který se z pračky občas line.

To, že pračka nesmrdí, ještě neznamená, že je čistá – zápach se často uvolní až v okamžiku, kdy se rozhodnete pračku důkladně vyčistit (často až po 2. nebo 3. čistícím cyklu).

Z naší pračky se zápach začal linout právě po takovém důkladném čištění – a veškerou snahou jsme se ho nemohli zbavit. Pračku jsem několikrát opakovaně pročišťovala speciálními prostředky i čistou kyselinou citronovou, prala v prostředcích bez plnidel, s obsahem složky proti vodnímu kameni – a prádlo pořád nevonělo dobře a z pračky se linula nelibá vůně.

Pračka samotná v tom bohužel byla celkem nevinně…

Pátrání pokračuje

Jednoho krásného dne nám pračka vytekla. Vytřeli jsme koupelnu, vyčistili filtr u pračky a jali se vybírat zbytek vody ze spodní části pračky samotné.

Nevoněla dobře a válela se v ní hromada šupinek vodního kamene. Říkala jsem si, že to asi byla příčina zápachu a že čištěním uvolněný vodní kámen nejspíš pračka nedokázala vyčerpat do odpadního potrubí – takže nám s každým praním znovu „osvěžil“ prané prádlo.

Pračka nicméně po dalších 3 pracích cyklech odešla do věčných lovišť definitivně – s rozbitým čerpadlem.

Když problém s pračkou není v pračce

Dneska už víme, že jsme neměli smůlu na vadný kus (starou pračku jsme neměli ani 5 let) – ale že skutečný problém byl celou dobu schovaný za zdí naší koupelny.

Krásná nová pračka totiž po pár dnech používání začala stávkovat taky. Napřed z ní tekla voda kolem napojení hadice „do zdi“ a pak přestala vyčerpávat vodu úplně. Naštěstí je technologicky vyspělejší, než ta původní – takže zahlásila problém a přestala to zkoušet.

Pračku jsme přesměrovali do vany a rozhodli se prošťouchnout otvor odpadu instalatérským pérem a uvolnit to, co bránilo odtoku vody. Bohužel jsme se nedostali moc hluboko.

V moderních koupelnách se totiž k odtoku z pračky montuje tzv. podomítkový sifon – krabička s vnitřní přepážkou, kterou odtékající voda protéká do potrubí, a která má zabránit vracejícímu se zápachu z trubek do pračky.

Majzlík a kladivo

Ke slovu se tak nakonec dostala hrubá síla a majzlík s kladivem v rukách mého muže. Běžný podomítkový sifon totiž nejde vyčistit. Pokud se zanese – což se podle instalatérů na nejednom odborném fóru pro kutily a stavitele stává častěji, než by bylo záhodno – můžete ho jedině vysekat a vyměnit.

Z vlastní čerstvé zkušenosti můžu říct, že vyčistit se vám ho nepodaří ani v okamžiku, kdy ho vysekáte ze zdi – cokoliv zůstane v mezeře mezi přepážkou a horní částí sifonu, je absolutně nedostupné.

V našem případě byl zanesený chuchvalcem textilních vláken smotaných dohromady s trochou psích chlupů, prachem a pískem. Všemu se evidentně podařilo projít skrz filtr pračky – a následně to zůstalo viset v podomítkovém sifonu.

Naše předchozí pračka bohužel překážku v odtoku nedokázala indikovat – a tak čerpala a čerpala – až si odvařila čerpadlo. Zacpaný odtok byl evidentně také příčinou neodčerpaného vodního kamene na dně pračky a nezničitelného zápachu.

Máte to doma taky?

Pokud nebydlíte ve starším domě, dost možná máte podomítkový sifon ve zdi taky. S trochou štěstí s ním nikdy nemusíte mít problém, ale pokud vám začne zlobit odtékání u pračky nebo zaznamenáte zápach – zkuste ji na pár cyklů odpojit od odpadu, přesměrovat do vany nebo umyvadla, důkladně vyčistit – a sledovat, jestli problém přetrvává.

Pokud se znovu objeví až s připojením k odpadu, nejspíš doma tuhle škodnou máte taky – a ucpanou.

V takovém případě vám nezbyde nic jiného, než sifon vysekat (nebo na to zavolat instalatéra). Existují i podomítkové sifony, které jsou čistitelné – ale protože stojí násobně víc, než problémový plasťák (cena obyčejného podomítkového sifonu je asi 80 Kč), doma ho nejspíš mít nebudete. Plasťáky sice mají servisní otvor na čištění, ale u podobného ucpání je vcelku k ničemu. Dobrá zpráva je, že pračka může být k odpadu připojená přímo, bez sifonu (dříve běžná praxe, ke které se řada instalatérů po problémech se sifony vrací).

Chcete prát v prášcích a gelech, které vaší pračce neškodí? Vyzkoušejte prací prostředky české ekodrogerie Eurona by Cerny. Bez plnidel, barviv a látek škodících životnímu prostředí a vašemu zdraví.
Výrobce drogerie a kosmetiky Eurona svoje výrobky prodává formou přímého prodeje – neseženete je tedy v drogerii, ale pouze u poradců Eurona nebo přímo na webu Eurony v e-shopu. Z cen, které jsou uvedené u výrobků, můžete už u první objednávky získat 16% slevu, stačí v objednávce zadat vstupní heslo pro hosta 420-7645911681

 

Poštovné je 90 Kč, u zásilek v hodnotě 1500 Kč (v cenách před slevou) zdarma. Zásilky vozí společnost GLS, platit lze na dobírku (bez příplatku), nebo předem kartou. K první objednávce dostanete zdarma katalog výrobků, u objednávek nad 2000 Kč (před slevou) obdržíte navíc vzorník aviváží.

Výrobky Eurona s výraznou slevou

S heslem pro hosta 420-7645911681 nakupujete za velkoobchodní ceny bez 20% marže.

Po kliknutí na odkaz by se heslo mělo načíst automaticky. Sleva vám bude odečtena v košíku před potvrzením objednávky.

Chcete nakoupit ještě výhodněji?

Přečtěte si Jak ušetřit 1223 Kč při prvním nákupu.

 

Eurona by Cerny

Ekologická bytová kosmetika

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This