Jak vyčistit šperky

Drobnosti, Jak vyčistit..., Úklidové tipy

Mám ráda stříbrné šperky a mám jich doma poměrně dost. Jejich drobnou nevýhodou je, že mají časem tendenci oxidovat neboli černat (i když černá nemusí být jediná barva, kterou na jejich povrchu objevíte). Tenhle problém se dá naštěstí poměrně snadno vyřešit.

Stříbrný šperk před a po vyčištění

To nejjednodušší, čím můžete začít, je prevence. Šperkům škodí pot i  další látky, které běžně používáme na tělo – třeba parfém, antiperspirant nebo lak na vlasy. Dobře si nerozumí ani s výpary z vaření v domácnosti, či agresivní úklidovou chemií.

Prvním krokem k ochraně šperků je tedy jejich odkládání na noc a to nejlépe do uzavřené šperkovnice. Není dobré se s nimi koupat nebo sprchovat, spát s nimi nebo sportovat.

Černání se občas ale ani při nejlepší péči nevyhnete – pokud máte agresivnější pot nebo berete léky, budou vaše šperky občas potřebovat vyčistit.

Dva způsoby, jak vyčistit stříbro

Sama používám 2 metody – sodu se staniolem a Čistič drahých kovů od Eurony. Obě navzájem se dobře doplňují.

Na tu první máte patrně většinu surovin doma. Její použití je opravdu jednoduché – do misky zmuchlejte kouli z alobalu, položte na ni čištěné šperky, přidejte 1-2 lžičky jedlé sody a zalijte horkou vodou z konvice. Nechte působit alespoň 30 minut. Pak šperky jemně dočistěte.

Miska, staniol a jedlá soda

Zdroj obrázku Popsugar

Na méně znečištěné šperky je tahle metoda docela dobrá, u většího znečištění ale sama o sobě nestačí (zato je geniální na dočištění špatně dostupných míst).

Na větší znečištění (a když se mi nechce čekat) používám již zmiňovaný Čistič drahých kovů (Eurona by Cerny, 169 Kč).  Je to hustá pasta, která se na šperk nanese, nechá se krátce působit a následně se ze šperku setře (třeba papírovou utěrkou) a dočistí. V balení je 200 ml pasty, které vám dle mé zkušenosti vydrží asi tak navěky 🙂 .

Touto metodou jsou čištěné třeba náušnice na úvodním obrázku.

Čistič drahých kovů

U silněji znečištěných šperků, nebo u těch hodně členitých, kde se pasta špatně dostává do záhybů, dočišťuji ještě zubním kartáčkem (ale opatrně, aby nedošlo k poškrábání šperku).

Pokud je podobná místa potřeba ještě dočistit, použiji první metodu a předčištěné šperky namočím s alobalem a sodou do horké vody. Zbytky nečistot tak většinou snadno zmizí.

Pokud se vám do domácího čištění nechce, můžete si šperky nechat vyčistit ultrazvukem ve zlatnictví. Zejména u dražších šperků se pak nemusíte bát, že si je neodbornou manipulací poškodíte nebo poškrábete. Ultrazvukové čističe pro domácí použití mívá čas od času v nabídce třeba Lidl.

A co vy – máte svůj tip na péči o šperky? Podělte se v komentářích nebo na Facebooku!

Lucie

Výrobce drogerie a kosmetiky Eurona svoje výrobky prodává formou přímého prodeje – neseženete je tedy v drogerii, ale pouze u poradců Eurona nebo přímo na webu Eurony v e-shopu. Z cen, které jsou uvedené u výrobků, můžete už u první objednávky získat 16% slevu, stačí v objednávce zadat vstupní heslo pro hosta 420-7645911681
Poštovné je 90 Kč, u zásilek v hodnotě 1500 Kč (v cenách před slevou) zdarma. Zásilky vozí společnost DPD, platit lze na dobírku (bez příplatku), nebo předem kartou. K první objednávce dostanete zdarma katalog výrobků, u objednávek nad 2000 Kč (před slevou) obdržíte navíc vzorník aviváží.

Pin It on Pinterest

Share This