Jak skladovat plastové tašky
Máte doma klasickou sbírku igelitek a dalších tašek všeho druhu? Skladujete je v naději, že si příště jednu z nich vezmete na nákup – ale místo toho pravidelně skončíte u koupě další tašky – a rozšíření domácí sbírky? Pojďme to rozseknout společně!
Příště už si ji určitě vezmu s sebou na nákup!
K dnešnímu článku mě inspirovala debata na facebookovém KonMari fóru. Ukázalo se v ní, že sbírku igelitek (nebo plastových sáčků) má někde doma skoro každý.
Jestli je tomu tak i u vás, znamená to, že si sice dáváte dobrá předsevzetí nosit si do obchodu vlastní tašku, ale už se vám je nedaří plnit. Popravdě – pokud doma potřebujete zásobník na tašky, nebo nějaký podobný úložný prostor – máte jich moc.
Zaryté KonMarinky by vám asi poradily zbavit se jich hned, ale já plýtvání nemám ráda – takže na to půjdeme jinak. I když – jestli se je rozhodnete prostě vyhodit, zlobit se na vás nebudu 🙂
Začneme je doopravdy používat
Než si dočtete tenhle článek, udělejte si chvíli pauzu – zajděte k vašemu skladišti tašek, vyberte si 2 nejhezčí igelitky, a dejte si je do kabelky. Jestli kabelky střídáte, tak do každé z nich.
Vážně. Teď.
V mojí kabelce stabilně bydlí třeba tahle z Tigeru, protože se mi prostě líbí. Díky tomu ji rozhodně nestrčím k ostatním taškám a hlídám si, aby se po použití bezpečně vrátila ke mně do kabelky.
Co s tím zbytkem
Jestli chcete, můžete ty zbylé trochu roztřídit – na pevnější tašky a na tenké igelitky, které moc nevydrží (takové ty za korunu ze supermarketů). Pokud se vám do toho nechce, nemusíte to dělat, ale možná časem zjistíte, že vyhrabávat pevné igelitky ze záplavy tenkých pytlíků vás dost otravuje.
A teď přijde ten zásadní krok – igelitky z domácího úložiště přestěhujte do kufru v autě. Pokud máte v rodině aut víc, podělte je.
Moje tašková nákupní strategie
Já sama mám v obou rodinných autech následující kombinaci – 1 – 2 pevné tašky (ty, co stojí kolem 30 Kč, jsou z opravdu pevného materiálu a mají látková ucha), 1 izolační tašku na mražené a chlazené zboží, a tašku s igelitkami.
Nákupy se snažím dělat 1x za týden a ve větším množství. S vozíkem potravin a dalšího zboží pak zajedu až k autu, abych tašky nemusela tahat s sebou do obchodu.
Při ukládání nákupu do kufru už vše třídím – do izolační tašky dávám dolů věci do mrazáku, nahoru ty do ledničky (pokud se to nevejde, ledničkové šoupnu do pevnější igelitky). Pevnou tašku mám obvykle na ovoce a zeleninu, kterých kupujeme opravdu hodně. Do pevných igelitek pak postupně natřídím věci podle místa jejich uložení – potraviny do kredence do jedné, drogerie do další…
Tenké igelitky se hodí na věci, u kterých se bojíte, že by vám mohly poničit to ostatní (tvaroh v kostce, mržený špenát, pokud nemáte termo tašku…)
Doma už pak beru jednu tašku po druhé a vše vyskládávám na místo. Jedna taška do lednice, druhá do kredence… Je to příjemně pohodlné.
Co s dárkovými taškami?
Papírové dárkové tašky mám ráda – o dost radši, než klasický balící papír. Neskladuji je společně s nákupními taškami, ale mám speciální dárkovou krabici.
V té leží asi 3 role balícího papíru, pár stužek a pěkné dárkové tašky. Ať už ty, ve kterých jsme něco dostali, nebo ty, které mě zaujaly v obchodě. Vedle nich mám druhou krabici, do které průběžně ukládám dárky pro děti. Obecně dárky nenakupuji s velkým předstihem, ale když mě zaujme nějaká pěkná hračka, koupím ji a z dárkové krabice vylovím o vhodných narozeninách nebo vánocích.
Do koše s tím!
Na závěr samozřejmě nemůžu nezmínit nejklasičtější použití igelitek. Pokud jich máte vážně hodně a nechcete je jen tak vyhodit, udělejte z nich sáčky na odpad. Ty slabé se hodí spíš na zabalení plínek (pokud máte většího psa, využití často najdou i při venčení), místo pytlů na odpadky pak využijete ty trochu pevnější (aby vám odpad cestou ke kontejnerům neproletěl skrz).
Naučit se opravdu používat již koupené tašky je jen o síle zvyku. Naučíte-li se použité tašky pravidelně vracet do kabelky a do auta, máte v zásadě vyhráno 🙂 A i když tašky nestojí zas tak moc, věřím tomu, že za rok na nich pár stovek ušetříte…
Lucie