KonMari pro děti – ukládání oblečení

KonMari, Úklidové tipy

Když Marie Kondo psala svou knihu Zázračný úklid, ještě neměla děti. Asi i proto v ní nenajdete rady, jak se s uspořádáním podle KonMari metody úspěšně vypořádat tam, kde mají království hlavně vaši mrňouskové.
KonMari úmysly vám mohou velmi účinně mařit další členové domácnosti – partner, domácí zvířata – a v neposlední řadě malé i větší děti…
Facebooková KonMari skupina. Fotka policové skříně s papírovými a látkovými krabicemi, ve kterých bylo ještě nedávno srovnané oblečení – zcela zjevně poskládané podle KonMari metody. Do úsporných balíčků, postavené přehledně na hranu. Teď z půlky vyhrabané po zásahu tříletého šmudlíka, co už je prostě dost velký na to, aby si oblečení vybral a oblékl sám…

Pro nezaujatého pozorovatele asi roztomilý obrázek. Pro matku, která to rovnala, situace na infarkt 🙂

Co s tím?

Přehledně očima tříleťáka

Statečné mamince Kátě děkuji za svolení zveřejnit její fotku z KonMari skupiny

Nejdůležitější slovo v textu výše zní PŘEHLEDNĚ. Pro dospěláka (nebo větší dítě) ty krabice totiž byly srovnané naprosto skvěle. Krabici trochu povytáhnete, mrknete dovnitř, vyndáte přesně to tričko, které chcete – a celou krabici šoupnete zpátky.

No jo.

Jenže tříleťák dosáhne sotva do druhé police, a na kouknutí do krabic už potřebuje židli. Tím ale dobrodružství nekončí, protože krabici je potřeba vytáhnout, aby do ní bylo vidět – a přitom ji ideálně neshodit celou a všechno nevysypat…

Prostě to vůbec není jednoduchá věc…

Připravené prostředí
V Montessori pedagogice, která se na samostatnost dětí (i zvyk po sobě uklidit) hodně zaměřuje, existuje termín připravené prostředí.

To krom jiného znamená, že prostředí, v němž se dítě pohybuje, by mělo být co nejvíce přizpůsobené velikosti dítěte a jeho schopnostem. Zároveň by vše mělo být velmi přehledné – tak, aby  i malé dítě přesně vidělo, co kde má – a kam má věc po použití uklidit.

Schválně se zkuste podívat na fotky z některé Montessori školky (nad většinou z nich by i Marie Kondo zalapala po dechu 🙂 ). Třeba krabice plná hraček je podle Montessori nekonečnej bordel…

Pokud nejste oddaní fandové Montessori metody, asi doma dětský pokoj podobně organizovat nebudete – ale pro inspiraci to není od věci.

Jak na oblečení v dětském pokoji?
I Marie Kondo občas rovná oblečení do krabic…
Zkuste se na úložné prostory podívat očima svého mrňouska. Vidí na svoje oblečení? Dokáže bezpečně a snadno manipulovat s šuplíkem nebo krabicí, ve které oblečení má? Dostane se do skříňky a k ramínkům?

Pokud ne, zkuste pro něj nebo pro ni úložné prostory co nejvíce přizpůsobit.

Nemusíte rovnou kupovat nový nábytek (i když je dobré vzít tenhle pohled v potaz, pokud se na to chystáte). Většinou stačí přizpůsobit to, co už máte. Třeba dát krabice s oblečením do nejnižší police, odkud si je mrňous může bezpečně vytáhnout na podlahu.

Pokud máte volnou komodu s šuplíky, můžete mrňouskovi vyhradit ty, do kterých bezpečně dosáhne (doporučení připevnit komodu ke zdi už jste asi slyšeli…).

A závěrem – počítejte s tím, že to občas stejně trochu vykramaří. Uklízet pak můžete spolu – a u toho si říct, jak si oblečení vybíráme správně, abychom pak nemuseli všechno rovnat zpátky…

Nebojte, naučí se to docela rychle.

PINspirace!
A nakonec opět výběr inspirativních obrázků z Pinterestu – tentokrát na téma KonMari, děti a oblečení…

Pin It on Pinterest

Share This