KonMari pro děti – ukládání oblečení

KonMari, Úklidové tipy

Když Marie Kondo psala svou knihu Zázračný úklid, ještě neměla děti. Asi i proto v ní nenajdete rady, jak se s uspořádáním podle KonMari metody úspěšně vypořádat tam, kde mají království hlavně vaši mrňouskové.
KonMari úmysly vám mohou velmi účinně mařit další členové domácnosti – partner, domácí zvířata – a v neposlední řadě malé i větší děti…
Facebooková KonMari skupina. Fotka policové skříně s papírovými a látkovými krabicemi, ve kterých bylo ještě nedávno srovnané oblečení – zcela zjevně poskládané podle KonMari metody. Do úsporných balíčků, postavené přehledně na hranu. Teď z půlky vyhrabané po zásahu tříletého šmudlíka, co už je prostě dost velký na to, aby si oblečení vybral a oblékl sám…

Pro nezaujatého pozorovatele asi roztomilý obrázek. Pro matku, která to rovnala, situace na infarkt 🙂

Co s tím?

Přehledně očima tříleťáka

Statečné mamince Kátě děkuji za svolení zveřejnit její fotku z KonMari skupiny

Nejdůležitější slovo v textu výše zní PŘEHLEDNĚ. Pro dospěláka (nebo větší dítě) ty krabice totiž byly srovnané naprosto skvěle. Krabici trochu povytáhnete, mrknete dovnitř, vyndáte přesně to tričko, které chcete – a celou krabici šoupnete zpátky.

No jo.

Jenže tříleťák dosáhne sotva do druhé police, a na kouknutí do krabic už potřebuje židli. Tím ale dobrodružství nekončí, protože krabici je potřeba vytáhnout, aby do ní bylo vidět – a přitom ji ideálně neshodit celou a všechno nevysypat…

Prostě to vůbec není jednoduchá věc…

Připravené prostředí
V Montessori pedagogice, která se na samostatnost dětí (i zvyk po sobě uklidit) hodně zaměřuje, existuje termín připravené prostředí.

To krom jiného znamená, že prostředí, v němž se dítě pohybuje, by mělo být co nejvíce přizpůsobené velikosti dítěte a jeho schopnostem. Zároveň by vše mělo být velmi přehledné – tak, aby  i malé dítě přesně vidělo, co kde má – a kam má věc po použití uklidit.

Schválně se zkuste podívat na fotky z některé Montessori školky (nad většinou z nich by i Marie Kondo zalapala po dechu 🙂 ). Třeba krabice plná hraček je podle Montessori nekonečnej bordel…

Pokud nejste oddaní fandové Montessori metody, asi doma dětský pokoj podobně organizovat nebudete – ale pro inspiraci to není od věci.

Jak na oblečení v dětském pokoji?
I Marie Kondo občas rovná oblečení do krabic…
Zkuste se na úložné prostory podívat očima svého mrňouska. Vidí na svoje oblečení? Dokáže bezpečně a snadno manipulovat s šuplíkem nebo krabicí, ve které oblečení má? Dostane se do skříňky a k ramínkům?

Pokud ne, zkuste pro něj nebo pro ni úložné prostory co nejvíce přizpůsobit.

Nemusíte rovnou kupovat nový nábytek (i když je dobré vzít tenhle pohled v potaz, pokud se na to chystáte). Většinou stačí přizpůsobit to, co už máte. Třeba dát krabice s oblečením do nejnižší police, odkud si je mrňous může bezpečně vytáhnout na podlahu.

Pokud máte volnou komodu s šuplíky, můžete mrňouskovi vyhradit ty, do kterých bezpečně dosáhne (doporučení připevnit komodu ke zdi už jste asi slyšeli…).

A závěrem – počítejte s tím, že to občas stejně trochu vykramaří. Uklízet pak můžete spolu – a u toho si říct, jak si oblečení vybíráme správně, abychom pak nemuseli všechno rovnat zpátky…

Nebojte, naučí se to docela rychle.

PINspirace!
A nakonec opět výběr inspirativních obrázků z Pinterestu – tentokrát na téma KonMari, děti a oblečení…

Výrobky Eurona s výraznou slevou

S heslem pro hosta 420-7645911681 nakupujete za velkoobchodní ceny bez 20% marže.

Po kliknutí na odkaz by se heslo mělo načíst automaticky. Sleva vám bude odečtena v košíku před potvrzením objednávky.

Chcete nakoupit ještě výhodněji?

Přečtěte si Jak ušetřit 1223 Kč při prvním nákupu.

 

Eurona by Cerny

Ekologická bytová kosmetika

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This