Seberte dětem hračky!
Vypadá pokoj vašich dětí zcela pravidelně jako po výbuchu? Nacházíte hračky po celém bytě a s odhodláním fakíra se snažíte nenadávat nahlas, když v noci šlápnete bosou nohou na kostku od lega? Je čas sebrat dětem hračky…
Dnešní děti mají často víc hraček, než měla v době našeho dětství jedna třída v mateřské školce. I když se snažíte držet jejich počet na uzdě, často vám zákeřně podrazí nohy babičky, dědečkové a další členové rodiny, pravidelně rozmnožující počet hraček na úroveň vesnického hračkářství. Ti zákeřnější přinášejí dárky v podobě hraček vydávajících zvuky, stavebnice a hračky rozložitelné na spoustu samostatných dílů 🙂
Udržet v podobném množství pořádek pak může být opravdu hodně složité.
Stejně jako u kterékoliv jiné oblasti ve vaší domácnosti pomůže jediné – dobré zorganizování hraček a průběžné ukládání na místo.
Jak na to?
Pro začátek si připravte úložné prostory – krabice, plastové či přírodní koše, skříň či knihovnu, do které je uložíte. Je jen na vás, jestli koupíte plastové krabice v obchodě, nebo zrecyklujete třeba papírové krabice od plínek.
Vyhraďte si čas na roztřídění hraček a pusťte se do toho – do jedné krabice stavebnici, do druhé autíčka, do další doplňky pro panenky nebo poníky…(však to znáte :-)). Rozbité hračky a ty, na které už jsou vaše děti moc velké, vyřaďte.
Krabice popište (můžete přidat i obrázek – aby se v hračkách lépe orientovaly i děti, které ještě neumí číst), a ukliďte na jejich nové místo.
Odteď platí jednoduché pravidlo – na hraní jen jedna krabice.
Menším dětem můžete přidělit jednu krabici na den podle vlastního výběru, ty větší si mohou vybrat samy. Novou krabici mohou dostat až v okamžiku, kdy je uklizená ta aktuální.
Pár postřehu z praxe
Malým dětem, které zatím nedokáží pochopit či respektovat pravidlo jedné krabice samy, hračky skutečně seberte (nechte jim jen jednu krabici) – ostatní odneste z jejich dosahu. Je jednodušší naučit je společnému úklidu hraček, než čelit pokušení vyhrabat všechno.
Pokud si sourozenci nechtějí hrát společně, můžete slevit na jednu krabici na dítě.
Kriticky důležitým momentem je zapojení všech členů domácnosti – pokud pečlivě přidělujete jednu krabici a váš partner či starší sourozenec dítěti následně dovolí vykramařit 4 najednou, můžete začít znovu od začátku…
Tenhle přístup má ještě jednu skrytou, ale velmi příjemnou výhodu – děti které mají k dispozici jen několik hraček, si s nimi vyhrají mnohem více. Znovuobjeví hračky zapomenuté v hromadě plyšáků, z jedné krabice si snáze vyberou téma pro hru, než z hromady na podlaze a taky budou mít konečně místo na postavení opravdu dlouhé vláčkodráhy.
Zkuste to, uvidíte sami 😉