Skládat nebo věšet?

KonMari, Prádlo, Úklidové tipy

Pouštíte-li se do úklidu s KonMari metodou, dříve nebo poději na vás vykoukne otázka takřka hamletovská. Být či nebýt? Kdepak. Skládat nebo věšet!

Marie Kondo má jasno – většina oblečení na ramínko nepatří.

Skládání prádla mě nikdy nebavilo. Trička – vyžehlit, složit, srovnat do kupičky ve skříni. Džíny – vyrovnat rukou, složit, narovnat do další kupičky. Svetry – složit, třetí kupička… Šaty – vyžehlit, hurá – může se to aspoň pověsit na ramínko…

Že už leta nežehlím už o mě možná víte (díky sušičko a tekutá žehličko). Jak to ale mám se skládáním?

Leta letoucí jsem všechno svoje oblečení, kromě prádla, ponožek a kalhot, věšela na ramínka. Přišlo mi to pohodlnější, rychlejší, nevyžadovalo to žehlení, protože se prádlo tak nějak vyvěsilo samo, trička na sobě konečně neměla vyrýsované sklady a navíc mi to přišlo krásně přehledné.

Změnila můj přístup Marie Kondo? Nebo zůstalo u věšení?

KonMari a skládání prádla

Knížka Zázračný úklid mě skutečně přesvědčila k protřídění šatníku a ponechání si pouze toho, co  mi dělá radost (nebo se bez toho neobejdu). Jedné věci jsem ale stejně odolávala – skládání.

Sice jsem nakonec o kousek ustoupila, a nacpanou dětskou skříň se stovkou barevných plastových ramínek přeskládala do 2 barevných komod, ze kterých si děti mohou trička a kalhoty vybírat samy (ve skříni zůstaly viset jen šaty a objemné mikiny) – ale moje skříň zůstala ve znamení 50 ramínek a oblečení pověšeného podle druhu a barvy…

Žít s radostí – už skládám i já 🙂

Marie Kondo mě ale nakonec stejně přesvědčila. Potřebovala na to ale ještě jednu knihu – ilustrovanou Žít s radostí. Tuhle knížku jsem si naprosto zamilovala, a nakonec se rozhodla zkusit přeskládat i svoji skříň. Ne do komínků, jak v dětství, ale do malých „balíčků“, které stojí „on its own“. Jeden vedle druhého. Tahle metoda je přehledná, a zároveň se na měkkých balíčcích nedělají rýhy od skladů.

Protože vás nemůžu ochudit o roztomilou angličtinu Marie Kondo, určitě mrkněte na její „skládací“ video:

 

V jednom má Marie Kondo pravdu – jakmile si jednou skládání osvojíte, přestane vás obtěžovat (do slibovaného „zamilování si“ mi ještě kousek chybí, ale třeba časem dojdu i tam).

Moje skříň působí vzdušněji – věším totiž opravdu pouze kousky, kterým je na ramínku lépe, než v šuplíku.

Trička a kalhoty jsou poskládané přehledně, na první pohled vidím, který kousek je který (tohle v komíncích skutečně moc nefunguje).

Má tedy skládání jenom výhody?

V podstatě ano, i když pár výhrad k němu mám. Stávající šuplíky ve skříni mi totiž na oblečení nestačí. Není divu, pořizovala jsem je se záměrem ukládat do nich pouze prádlo a ponožky. Naštěstí používám skříň Pax z Ikea, a přidat šuplík je tak otázkou jednoho výletu do obchodního domu.

Také jsem zatím nepřešla na Mariinu metodu skládání ponožek a pořád dělám „koule“. Úhledné, pečlivě složené, ale koule. Mám malé děti, a představa, že mi krabici s pečlivě složenými ponožkami vytáhnou ze skříně a vysypou na jednu hromadu, mi nedělá úplně dobře.

Možná ke skládání ponožek podle KonMari časem dojdu, možná ne. Koneckonců – i Marie říká, že přístup k úklidu je proces, který nějakou dobu trvá…

Chcete si článek uložit, abyste se k němu časem mohli vrátit?

 

<<< Odložte si ho na Pinterest!

Takže – skládat nebo věšet?

Musím říct, že Marie Kondo má, jako obvykle, pravdu. Složené prádlo působí lépe (alespoň, pokud máte jako většina smrtelníků skříň a ne šatnu o rozměrech běžného obýváku), zabírá méně místa a třeba pro malé děti přináší výhodu toho, že si mohou oblečení snadno vybrat sami.

Pokud se do něj pustíte, počítejte s tím, že vaše prádlo (nejen osobní, ale třeba i ložní a ručníky) možná párkrát změní destinaci pobytu, protože stávající úložné prostory možná novému stylu skládání nebudou vyhovovat. To je ok – prostě je to proces 🙂

A jak to máte vy? Věšíte, nebo skládáte? A uvažujete o změně?

Napište mi do komentářů nebo na Facebook!

Mějte se krásně!

Lucie

Výrobky Eurona s výraznou slevou

S heslem pro hosta 420-7645911681 nakupujete za velkoobchodní ceny bez 20% marže.

Po kliknutí na odkaz by se heslo mělo načíst automaticky. Sleva vám bude odečtena v košíku před potvrzením objednávky.

Chcete nakoupit ještě výhodněji?

Přečtěte si Jak ušetřit 1223 Kč při prvním nákupu.

 

Eurona by Cerny

Ekologická bytová kosmetika

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This