Večeře neskončila, dokud není uklizená kuchyň
Zajímalo by vás, jak to dělají lidé, kteří mají pořád uklizeno? Jak je možné, že ať přijdete kdykoliv, nikdy nenajdete nádobí ve dřezu? Vaří doma vůbec?
Věřte mi nebo ne, ale dokonale uklizená kuchyň je otázkou několika dobrých zvyků. Pokud ji podle zónového úklidu opečováváte každý týden, měla by být víceméně uklizená – jak ale vyřešit nepořádek, který vzniká při každodenním vaření?
Stačí s osvojit několik pravidel, která nezaberou moc času a navíc vám příjemně ulehčí úterní úklid.
Pravidlo první zní – dávej věci na místo.
Použili jste prkýnko, nůž nebo misku – a už je nepotřebujete? Patří do myčky nebo do dřezu. Zbyla vám polovina citronu? Rovnou ji uložte do lednice. Rozmixovali jste polévku? Opláchněte tyčový mixér a rovnou ho uložte na místo.
Pravidlo druhé – vždy po sobě utři pracovní plochu.
Dokrájeli jste suroviny na večeři? Dokončili obalování řízků? Ukliďte věci na místo a rovnou po sobě setřete pracovní plochu. Tohle pravidlo platí pro jakékoliv místo, které v kuchyni máte. Dřez, po domytí nádobí. Sporák po dovaření (a poté, co vychladne!). Stůl poté, co rodina dojí.
Já sama mám pro tento účel u kuchyňského dřezu permanentně připravenou láhev universálního čističe, pár švédských utěrek a roli papírových.
A pravidlo třetí – večeře neskončila, dokud není uklizená kuchyň.
Totéž přirozeně platí i pro snídani a oběd 🙂 Vím, že doba hned po jídle láká a svádí k tomu, jít se s knížkou usadit do křesla a nádobí nechat „na potom“. Ale zkuste to alespoň na týden jinak…
Jakmile všichni dojíte, narovnejte nádobí do myčky a rovnou ji pusťte. Pokud myčku nemáte, umyjte nádobí v ruce. Setřete varnou desku nebo sporák, případně i další spotřebiče, které jste použili (trouba, mikrovlnka…). Utřete stůl, smeťte nebo vyluxujte případné drobky pod ním. Přehlédněte celou kuchyň, jestli je uklizená – pokud ne, doukliďte, co je potřeba.
A je to!
Úklid kuchyně jako společenská událost
O úklid kuchyně po jídle se doma můžete podělit, nebo třeba vymyslet systém „kdo nevařil, umyje nádobí“. Pokud právě nádobí myjete ručně, můžete z času k tomu potřebného udělat příjemnou chvilku pro rodinné povídání.
Moje tchyně (alias úklidový guru první kategorie) nám po společném obědě vždy uvaří kávu, obvykle naservíruje i něco sladkého – a zatímco u stolu upíjíme, povídá si s námi a v napuštěném dřezu myje nádobí (a následně sporák. Vážně. Po každém vaření.)
Dlužno dodat, že nikdy nemusí řešit nejen nepořádek v kuchyni, ale ani napečenou špínu na sporáku nebo na skle do trouby.
Jak svou kuchyň udržujete uklizenou vy? Napište mi do komentářů!