Když už musíte udělat velký úklid…

Úklidové tipy

V zónovém úklidu se nárazovkám typu „generální úklid“ snažíme za každou cenu vyhnout. Nejsou efektivní, vyčerpávají a většinou vám seberou chuť do dalšího udržování nastoleného stavu. Jenže co když prostě není vyhnutí?

Když vám nepořádek přeroste přes hlavu v nesprávnou chvíli

Zdroj obrázku DeclutteringQueen

Blíží se vánoce a pro spoustu lidí znamenají jediné – předvánoční zápřah „od nevidím do nevidím“. Shánění dárků, pečení cukroví, domlouvání vánočních návštěv – a často také kompletní vánoční úklid celého bytu či domu.

Pokud se zónovým úklidem teprve začínáte, ale zároveň víte, že vás čeká návštěva příbuzných (ne zcela tolerantních k nepořádku), nebo potřebujete z jiného důvodu dostat svůj domov ze stavu „bordel“ do stavu uklizená domácnost (nebo alespoň do fáze lehkého nepořádku, omluvitelného větou „je tu trochu zmatek, nestačili jsme uklidit“, dám vám k ruce návod, jak to zvládnout rychle a efektivně.

Zaměstnejte pomocníky

Nejdřív ze všeho začněte s činnostmi, které za vás udělá některý z domácích spotřebičů. Naložte myčku, naplňte pračku, vypusťte na lov robotický vysavač, pokud ho máte. Zatímco se budete zabývat jinými věcmi, stihnou odvést kupu práce. Hlídejte si, kdy ji dokončí a obratem je zaměstnejte znovu. Pokud máte myčku, nezdržujte se mytím nádobí, které se do ní nevešlo – počká na další cyklus.

Pak obejděte byt a nastříkejte vhodný přípravek na všechna místa, která potřebují nějakou dobu na působení – WC, vanu, sprchový kout, varnou desku či sporák…

Kam můžete zavřít dveře

Pokud vás tlačí čas, v první řadě zapomeňte na myšlenku „uklidit dokonale úplně všechno“ – jediné, co byste si přitáhli, by byl stres z toho, že to nestihnete.

Rozmyslete si, kam můžete zavřít dveře, odklidit hromadu prádla na žehlení nebo strčit krabici věcí, kterou už prostě uklidit nestačíte. Pozor, v takovém případě si vezměte k ruce papír, na který si podobně odklizené věci poznamenáte a uklidíte je, až na to bude čas. Jinak totiž na daných místech rády zůstávají zapomenuté na věky věků.

Začněte od podlahy

Ano, vím že každý návod na velký úklid říká „jděte odshora dolů“. Přesto radím, abyste začali právě s podlahou – pokud na ní leží něco, co tam ležet nemá (pokud máte děti, určitě víte, o čem mluvím). Nepořádek na podlaze se často považuje za „neomluvitelný“, čekáte-li tedy návštěvu a nestíháte, spíš vám projde hromada věcí na stole s počítačem, než na zemi. Úklid vám navíc půjde o dost lépe od ruky, když nebudete muset přemýšlet, kam šlápnout.

Pokud je podlaha hodně plná (touto vlastností se často vyznačují dětské pokoje), vezměte do ruky smeták, všechno stáhněte na jednu hromadu, přeberte a ukliďte na místo. Zameťte případné zbytky patřící do koše a přesuňte se do další místnosti, je-li to třeba. Vytíráním nebo luxováním koberce se zatím nezabývejte, podlaha během úklidu ještě může dostat trochu zabrat.

Jedno po druhém

Podlahy jsou hotové? Dobrá, jdeme uklidit to ostatní (nezapomeňte zkontrolovat, jestli zatím nedoprala pračka).

Začněte místy, kde by se nepořádek vůbec neměl povalovat. Opěradla židlí, postele…

Pak se vrhněte na plochy – kuchyňská linka, stoly a stolky, vršky komod a skříněk – a nakonec poličky.

Nezapomeňte používat metodu zónového úklidu – k ruce s vezměte koš na odpadky a krabici na věci patřící do jiné místnosti. Často se hodí i koš na prádlo. Pokud mají vaše děti ve zvyku tahat hračky, talířky a lžičky po celém bytě, klidně si vezměte jednu krabici na každou z místností (věci do kuchyně, věci do pokojíčku) – a vše roznoste na místo až na konci úklidu.

Navrch huj, vespod – zase příště…

Až uklidíte viditelný nepořádek, nezkoušejte se pouštět do hloubkového úklidu. Rovnání koupelnových skříněk, přebírání šatníku či úklid komory bez problému počkají na příště – zvlášť, pokud rovnou začnete se zónovým úklidem.

Teď je čas dát svému domovu pěkný závěrečný lesk. Setřete prach a omyvatelné plochy. Dočistěte WC, vanu, sprchový kout a sporák – díky předchozímu působení přípravků by to mělo jít celkem snadno. Myčku plňte tak dlouho, než bude váš dřez prázdný – a vyčistěte ho (pokud myčku nemáte, nádobí je bohužel na vás).

Pokud máte čas, můžete umýt okna, pokud ne, nechte je na jindy.

Vysajte či zameťte podlahy, vytřete místa, kde není koberec. Vyměňte utěrky a ručníky, dejte na stůl čistý ubrus a pokud máte, rozmístěte na uklizená místa květiny nebo tématické dekorace (když jsou třeba zrovna vánoce).

Úklid zakončete provoněním domova – zapalte svíčky, rozprašte vůni ve spreji nebo strčte do trouby plech cukroví. Sobě udělejte voňavou kávu nebo čaj, dejte si nohy nahoru a odpočívejte. Velký úklid je hodně namáhavá práce, kterou často nikdo neocení – nezapomeňte to tedy udělat alespoň vy sami  – a naplánujte si, že příští pracovní den začnete se zónovým úklidem. Byla by velká škoda, kdyby celá vaše práce přišla nazmar jen proto, že se pořádek neudrží.

Pin It on Pinterest

Share This