Čím uklízím já – Podlahy

Na podlahy, Recenze prostředků

Také vás zajímá, čím se uklízí v naší domácnosti? Ráda vám to prozradím. A začneme pěkně – od podlahy.

Každému povrchu vyhovuje jiná péče

Péče o podlahy je u nás doma poměrně jednoduchá – kvůli podlahovému topení (a taky snadné údržbě) máme v celém domě dlažbu.

Co se mi na úklid osvědčilo (a neosvědčilo)?

Úklid podlahy obvykle začínám vysátím vysavačem – máme velkou zahradu a psa, takže se domů přece jen dost „nanosí“.

Po nepříliš dobré zkušenosti s běžnými sáčkovými vysavači jsme nakonec pořídili víceúčelový bezsáčkový Kärcher (typ MV 3, cena cca 1900 Kč, pořízeno v OBI). Má dobrý tah, bez problému si poradí i s většími kusy (třeba když pes roztrhá toaletní papír) a umí mokré i suché vysávání – takže se s ním dá zlikvidovat třeba i rozlité kakao.

Mám ho vyzkoušený i na koberci, taktéž s dobrým výsledkem.

Zhruba 1x týdně před luxováním vysypu na zem asi lžičku parfému do vysavače, aktuálně ujíždím na vánoční vůni Magic Christmas (cena 99 Kč, Eurona by Černy). Vůně se začíná uvolňovat asi po minutě vysávání a příjemně provoní celý prostor.

Na vytírání doma používáme sadu Leifheit Twist System (cena cca 1100 Kč, pořízeno v OBI). Na vytírání mop funguje skvěle, dobře se s ním dostává i do hůře dostupných prostor. Ždímací systém je hodně efektivní (záhy jsme zjistili, že mop stačí na ždímacím koši protočit pouze jednou a krátce, jinak je příliš suchý). Za velkou výhodu považuji i snímatelné hadry na patentky – při vytírání spolehlivě drží na místě,dají se sundat a vyprat a je možné dokoupit si náhradní.

U mopu už jsme bohužel za několik let používání odhalili i pár nedostatků. Spodní část mopu má nášlapný systém pro povolení (na ždímání a snímání mopu). Zpočátku funguje dobře, ale časem (a netrvá to příliš dlouho) fungovat přestává a mop buďto nejde povolit, nebo naopak nezacvakne zpět. Na webu Leifheit lze naštěstí dokoupit náhradní díl (cena kolem 200 Kč), reklamace údajně řeší výměnou. Cca po dvou letech nám začala zlobit i ždímací tyč, zasekává se.

I přes jmenované problémy mi mop vyhovuje, takže zatím trpělivě měníme rozbité části a zůstáváme mu věrni 🙂

Do vody na mytí obvykle přidáváme prostředek na dlažby z řady Clean & Care (169 Kč, Eurona by Cerny). Voní po eukalyptu, myje fantasticky a zanechává na podlaze lehký ochranný film,díky kterému se dlažba tolik nešpiní a jde uklízet snáze. Do kbelíku dávám zhruba půl víčka, na běžně zašpiněnou podlahu to bohatě stačí.

Prostředek na dlažby čas od času střídám s univerzálním čističem (226 Kč, Eurona by Cerny) – spíše kvůli vůni, když mám náladu na změnu. Aktuálně opět vůně Magic Christmas, jinak pomeranč nebo černý hrozem.

Co se mi příliš neosvědčilo

Mazlíka Vileda Virobi jsem chtěla opravdu hodně – levný robotický zametáček mi na naši dlažbu přišel jako velice dobré řešení.

Napřed to pozitivní – robotek dokázal poměrně účinně „stáhnout“ podlahu v celé místnosti, většina drobného nepořádku či zvířecích chlupů se chytí na látkový ubrousek na robota připevněný. Smetí se sice trochu hromadilo ve spárách u stěn, nicméně vzhledem k tomu, jak robot funguje, je to celkem pochopitelné.

Teď to horší – na kolečka mopu se namotávají vlasy a chlupy – jakmile je jich moc, robot přestane jezdit a je třeba ho vyčistit. Na čištění bohužel plastové díly nejsou úplně ideální – špatně se s nimi manipuluje, navíc hrozí riziko, že při zpětném nasazování prasknou (osobní zkušenost). Po čase navíc robot začíná bez zjevné příčiny zlobit, točí se na místě (i s vyčištěnými kolečky) a v podstatě nefunguje. Takže za sebe spíš nedoporučuji.

A čím doma uklízíte vy? Podělte se v komentářích nebo na Facebooku!

Pin It on Pinterest

Share This