Snadné mytí oken

Okna a dveře, Úklidové tipy

V řadě domácností je mytí oken noční můrou, na kterou se půl roku dopředu psychicky připravuje celá rodina. Následně potom všichni stráví plodné sobotní či nedělní odpoledne tím, že šudlají jedno okno za druhým, dokud nejsou všechna čistá a lesklá.

Mytí oken nemusí být noční můra

Zdroj obrázku Pinterest

V zónovém úklidu na to jdeme jinak – jako obvykle po zónách. A po částech. Okna myjeme zvenčí dvakrát do roka, zevnitř každý měsíc. Proč tak často? Zatímco zvenčí se usazuje prach, který způsobí maximálně to, že přes okna projde méně světla a pomluví Vás sousedi, na oknech vevnitř se, zejména při vaření, vytváří vlhkost, která může způsobit vznik plísní. Jejich spory se následně dostávají do vzduchu, který dýcháme – a plísně rozhodně vdechovat nechceme. Ani tak se ale mytí oken nemusíte bát, zabere Vám opravdu jen chvilku času.

Okna nemyjeme nikdy najednou, ale vždy v zóně, do které patří. V pondělí tak myjeme okna jen v koupelně a předsíni (pokud tam nějaká jsou), v úterý v kuchyni a tak dál. Správnou metodou Vám umytí jednoho skla zabere zhruba 2-3 minuty, bez ohledu na to, zda jde o vnitřní nebo vnější okno.

Při mytí zapomeňte na „babské rady“ o jaru a novinách a pořiďte si sprej na okna s alkoholem (hodit se bude i funkce proti mlžení skel), papírové kuchyňské utěrky a mikrovláknový hadřík. Pokud je všechny máte v úklidovém košíku, Vaše příprava je hotová předem. Pokud potřebujete, vezměte si k ruce židli.

Okno a rámy nastříkejte přípravkem na okna a nechte zhruba 10-15 vteřin působit. Pak okno odshora dolů setřete papírovými utěrkami – jakmile se jedna zašpiní, vyhoďte ji a vezměte si další. Stejně vyčistěte rámy oken. Nakonec okno nasucho přeleštěte hadříkem z mikrovlákna. Hotovo.

Na závěr se nezapomeňte pokochat pohledem na čisté a nablýskané sklo!

Pin It on Pinterest

Share This