Záhada páchnoucí pračky
Co všechno může mít na svědomí zápach z pračky? A proč na jeho odstranění někdy nestačí sebelepší vyčištění pračky samotné?
…aneb Real Horror Story z naší koupelny…
Zápach z pračky obvykle souvisí s tím, v čem perete a jak (a jestli) pračku čistíte). Problém se ale může skrývat i za zdí vaší koupelny…
Patálie s nevonící pračkou jsme u nás doma řešili přes půl roku. Jejich příčina nás nakonec dovedla až ke koupi nové pračky – protože zápach byl jen projevem mnohem většího problému. Tenhle článek si určitě přečtěte (zejména, pokud máte doma chlupaté miláčky) – protože tuhle časovanou bombu máte dost možná v koupelně taky.
Nejdřív vyčisti pračku…
Když perete v běžných prášcích a avivážích, vaše pračka se průběžně trochu zanáší. Plnidly, barvivy, nerozpuštěnou špínou z oblečení… Něco zůstává v šuplíčku na prášek, něco přímo uvnitř v pračce, u těch předem plněných je kritickým místem guma u dvířek – a nejvíc toho zůstane v odtokové hadici. Na těchhle zbytcích pak vesele bují bakterie a plísně – které se dál dostávají do prádla a způsobují zápach, který se z pračky občas line.
To, že pračka nesmrdí, ještě neznamená, že je čistá – zápach se často uvolní až v okamžiku, kdy se rozhodnete pračku důkladně vyčistit (často až po 2. nebo 3. čistícím cyklu).
Z naší pračky se zápach začal linout právě po takovém důkladném čištění – a veškerou snahou jsme se ho nemohli zbavit. Pračku jsem několikrát opakovaně pročišťovala speciálními prostředky i čistou kyselinou citronovou, prala v prostředcích bez plnidel, s obsahem složky proti vodnímu kameni – a prádlo pořád nevonělo dobře a z pračky se linula nelibá vůně.
Pračka samotná v tom bohužel byla celkem nevinně…
Pátrání pokračuje
Jednoho krásného dne nám pračka vytekla. Vytřeli jsme koupelnu, vyčistili filtr u pračky a jali se vybírat zbytek vody ze spodní části pračky samotné.
Nevoněla dobře a válela se v ní hromada šupinek vodního kamene. Říkala jsem si, že to asi byla příčina zápachu a že čištěním uvolněný vodní kámen nejspíš pračka nedokázala vyčerpat do odpadního potrubí – takže nám s každým praním znovu „osvěžil“ prané prádlo.
Pračka nicméně po dalších 3 pracích cyklech odešla do věčných lovišť definitivně – s rozbitým čerpadlem.
Když problém s pračkou není v pračce
Dneska už víme, že jsme neměli smůlu na vadný kus (starou pračku jsme neměli ani 5 let) – ale že skutečný problém byl celou dobu schovaný za zdí naší koupelny.
Krásná nová pračka totiž po pár dnech používání začala stávkovat taky. Napřed z ní tekla voda kolem napojení hadice „do zdi“ a pak přestala vyčerpávat vodu úplně. Naštěstí je technologicky vyspělejší, než ta původní – takže zahlásila problém a přestala to zkoušet.
Pračku jsme přesměrovali do vany a rozhodli se prošťouchnout otvor odpadu instalatérským pérem a uvolnit to, co bránilo odtoku vody. Bohužel jsme se nedostali moc hluboko.
V moderních koupelnách se totiž k odtoku z pračky montuje tzv. podomítkový sifon – krabička s vnitřní přepážkou, kterou odtékající voda protéká do potrubí, a která má zabránit vracejícímu se zápachu z trubek do pračky.
Majzlík a kladivo
Ke slovu se tak nakonec dostala hrubá síla a majzlík s kladivem v rukách mého muže. Běžný podomítkový sifon totiž nejde vyčistit. Pokud se zanese – což se podle instalatérů na nejednom odborném fóru pro kutily a stavitele stává častěji, než by bylo záhodno – můžete ho jedině vysekat a vyměnit.
Z vlastní čerstvé zkušenosti můžu říct, že vyčistit se vám ho nepodaří ani v okamžiku, kdy ho vysekáte ze zdi – cokoliv zůstane v mezeře mezi přepážkou a horní částí sifonu, je absolutně nedostupné.
V našem případě byl zanesený chuchvalcem textilních vláken smotaných dohromady s trochou psích chlupů, prachem a pískem. Všemu se evidentně podařilo projít skrz filtr pračky – a následně to zůstalo viset v podomítkovém sifonu.
Naše předchozí pračka bohužel překážku v odtoku nedokázala indikovat – a tak čerpala a čerpala – až si odvařila čerpadlo. Zacpaný odtok byl evidentně také příčinou neodčerpaného vodního kamene na dně pračky a nezničitelného zápachu.
Máte to doma taky?
Pokud nebydlíte ve starším domě, dost možná máte podomítkový sifon ve zdi taky. S trochou štěstí s ním nikdy nemusíte mít problém, ale pokud vám začne zlobit odtékání u pračky nebo zaznamenáte zápach – zkuste ji na pár cyklů odpojit od odpadu, přesměrovat do vany nebo umyvadla, důkladně vyčistit – a sledovat, jestli problém přetrvává.
Pokud se znovu objeví až s připojením k odpadu, nejspíš doma tuhle škodnou máte taky – a ucpanou.
V takovém případě vám nezbyde nic jiného, než sifon vysekat (nebo na to zavolat instalatéra). Existují i podomítkové sifony, které jsou čistitelné – ale protože stojí násobně víc, než problémový plasťák (cena obyčejného podomítkového sifonu je asi 80 Kč), doma ho nejspíš mít nebudete. Plasťáky sice mají servisní otvor na čištění, ale u podobného ucpání je vcelku k ničemu. Dobrá zpráva je, že pračka může být k odpadu připojená přímo, bez sifonu (dříve běžná praxe, ke které se řada instalatérů po problémech se sifony vrací).